POCTA MIROSLAVU KABELÁČI

Žák ZUŠ Hradec nad Moravicí Lukáš Bátor (ze třídy uč. Petra Okénky) účinkoval formou videonahrávky na koncertě Děti Umělecké besedě, který byl složen z domácích videí dětí z celé republiky. Umělecká beseda je spolek sdružující české umělce ve třech odborech: literárním, výtvarném a hudebním. Jedná se o jednu z nejstarších uměleckých organizací, jejíž tradice trvá už od roku 1863. Mezi současné členy Umělecké besedy patří například herci Arnošt Goldflam a Marek Eben, z našeho kraje jsou to například klarinetista Karel Dohnal či ostravský akademický malíř Eduard Ovčáček. Osmiletý klavírista Lukáš Bátor nahrál video s kompozicí skladatele Miloslava Kabeláče (1908–1979), který patří k nejrespektovanějším a nejznámějším českým autorům narozeným ve 20. století. Také Kabeláč patřil ke členům Umělecké besedy a Lukáškovo domácí video tak pomohlo připomenout tvorbu tohoto nevšedního skladatele.