Novoroční koncert

V kostele se ZUŠ Hradec nad Moravicí a krásnou hudbou

Uspořádat koncert je v dnešní době událostí svízelnou. O to větší radost měli účastníci Novoročního koncertu, který pořádala Základní umělecká škola Hradec nad Moravicí v kostele sv. Petra a Pavla 27.ledna. I přes přísná opatření, zavítalo do krásného interiéru hradeckého kostela početné publikum. Snad to byla dlouhá pauza, hlad po umění a snad všechno dohromady, že se sešlo tolik krásných výkonů a okouzlující hudby. Pohádková byla hned úvodní fanfára školního žesťového kvinteta.

Po ní už se rozezněly větší či menší seskupení žáčků hradecké ZUŠky, kteří se nezalekli nového prostředí a do své hry nesli srdce na dlani. Velkolepý zvuk kostelních varhan si mohli lidé vychutnat v podání Jáchyma Metelky či Josefa Víchy. Štíhlý zvuk příčné flétny procítěně rozezněly Natálie Dorko,  Apolena Víchová a Emily Beck. Nechyběly klavírní skladby v interpretaci Lukáše Bátora a plnokrevný zvuk Akordeon bandu, obohaceného o violoncello a housle. Na violoncello soubor doprovodil také Jan Zlámal, mladý violoncellista, který působí ve Slezském divadle Opava. S ním si zahrál i školní smyčcový soubor. Akordeon zazněl ještě jednou, tentokrát v triu a mysteriózní skladbě, jež si vysloužila spontánní odezvu publika. Závěr koncertu patřil školnímu sboru, který jednou z písní připomněl nehasnoucí kouzlo Vánoc. Všichni účinkující byli odměněni vřelým potleskem. Taková pochvala v chladném interiéru, kde interpretům mrznou ruce, opravdu dokáže zahřát. Nemalou satisfakcí byla dětem sladká odměna, ale i skutečnost, že kostel ještě byl vánočně nazdobený. Pestrobarevně nazdobené stromečky, betlém a řada dalších symbolů působily jako balzám na duši. Vnímat krásnou hudbu a hrát pro své blízké ve vyšňořeném svatostánku bylo zážitkem, na který se bude dlouho v dobrém vzpomínat.

Text: Milan Bátor