Letní akordeonová škola poprvé v Hradci

Krásnou novinkou mezi koncerty, kterou základní umělecká škola začátkem srpna nabídla široké veřejnosti, byla Letní akordeonová škola. Akce proběhla za mezinárodní účasti žáků uměleckých škol a konzervatoří z Polska a z České republiky. Po všechny dny probíhaly individuální lekce s lektory, workshopy, koncerty a výlety do okolí. Mezi nejatraktivnější koncerty se jednoznačně zařadil hned první z nich, koncert lektorů v kostele sv. Petra a Pavla. Lektoři  zaujali posluchače nejen svou uměleckou úrovní, ale také soudobým programem. Akordeonistka a ředitelka festivalu Hudební současnost Marcela Halmová s violoncellistkou Ewou Barciok nadchly publikum rytmicky pestrou skladbou Gorky Hermosy – Brahme. Polský akordeonista Dariusz Kownacki svým pojetím multimediální tvorby a skladatel a akordeonista v jedné osobě Jan Meisl, oslovil svými nevšedními autorskými kompozicemi a zazněla i Zřícená katedrála z dílny Václava Trojana, která se řadí mezi stálice na akordeonovém nebi.  Další den se v Obřadní síni Bílého zámku představili žáci ZUŠ a studenti konzervatoří ze všech koutů České republiky a Polska. Velmi atraktivní bylo kolektivní zapojení všech účastníků do akordeonového orchestru. V jeho nastudování posluchači závěrečného koncertu slyšeli světové premiéry tří skladeb zkomponovaných přímo pro Letní akordeonovou školu v Hradci nad Moravicí lektory Martinem Žurkem a Janem Meislem. Martin Žurek mimochodem v ZUŠ Hradec nad Moravicí působí druhým rokem jako učitel.

Celá akce měla i charitativní rozměr. Nejen, že se výtěžek z dobrovolného vstupného věnoval na pomoc pro vážně nemocnou mladou akordeonistku, která se zúčastnila závěrečného koncertu, ale i jeden z koncertů účastníků Letní akordeonové školy se konal v Psychiatrické léčebně v Opavě pro radost a zpestření šedých dní nemocným pacientům.
Závěrem děkujeme všem sponzorům, lektorům, účastníkům a koordinátorce Kamile Sobotkové. Děkujeme také otci hradecké farnosti Martinu Kierasovi za možnost uspořádat koncert lektorů ve velkorysém kostele sv. Petra a Pavla a panu kastelánovi Radomíru Přibylovi za krásný prostor Obřadní síně Bílého zámku.

Text: Marta Scholzová, Foto: archiv školy