Skladatelská dílna byla oslavou hudby

Ve dnech 6.-9. června 2024 se v Základní umělecké škole Hradec nad Moravicí uskutečnil 19. ročník Skladatelské dílny Sdružení Q z. s., který se opět stal významnou událostí pro mladé hudební talenty z celé České republiky. Během čtyř dnů se zde konaly čtyři tematicky různorodé koncerty, které nabídly pestrou paletu hudebních zážitků:

1.den “Novinky a premiéry”

První koncert nazvaný „Novinky a premiéry“ představil zcela nové skladby lektorského týmu. Tento večer byl příležitostí pro mladé skladatele slyšet nejnovější díla, často ovlivněná aktuálními trendy v soudobé hudbě. Publikum mělo jedinečnou příležitost slyšet premiérové provedení skladeb, které reflektovaly čerstvé a inovativní nápady.

2.den “Skladatelé malí i velcí dětem”

Druhý koncert s názvem „Skladatelé malí i velcí dětem“ byl určen především dětskému publiku. Zde zazněly skladby jak od mladých, tak i od zkušenějších skladatelů, které byly přizpůsobeny dětskému vnímání a estetice. Tento koncert ukázal, že hudba pro děti může být stejně hodnotná a inspirativní jako hudba pro dospělé posluchače.

3.den “Koncert Gabriely Vermelho a Ensemble Marijan”

Třetí koncert patřil významné osobnosti české hudební scény Gabriele Vermelho a jejímu Ensemble Marian. Tento večer byl vrcholem umělecké interpretace, kdy se na pódiu střídala excelentní technika s hlubokým emocionálním prožitkem. Gabriela Vermelho, známá svým širokým repertoárem a charismatickým projevem, spolu s Ensemble Marian vytvořila nezapomenutelný hudební zážitek.

4.den “Hledá se nový Beethoven”

Závěrečný koncert „Hledá se nový Beethoven“ byl nejen symbolickým završením celé dílny, ale také výzvou pro mladé skladatele, aby se nebáli hledat své vlastní hudební cesty a ideály. Během tohoto koncertu byly prezentovány skladby, které vznikly pod vedením lektorského týmu složeného ze soudobých interpretů a skladatelů, jako jsou Jan Kavan, Sára Medková, Peter Graham, Markéta Dvořáková, Ivo Medek, Jan Dvořák a Gabriela Vermelho.

Letošní ročník se nesl ve znamení neuvěřitelné kreativity a fantazie. Žáci různých základních uměleckých škol z celé republiky pracovali na svých skladbách s obrovským nasazením a pod vedením zkušených lektorů dokázali vytvořit hudební díla, která překvapila svou originalitou a nápaditostí. Skladatelská dílna Sdružení Q z. s. opět prokázala, že je nesmírně důležitým projektem pro rozvoj mladých hudebních talentů a pro obohacení české hudební scény. Již nyní se těšíme na jubilejní 20. ročník, který jistě přinese další inspirativní zážitky a překvapení.

Text: Marta Scholzová, foto: Milan Bátor