Absolventi si své závěrečné koncerty náležitě užili

Závěr školního roku patřil především absolventům, kteří završili své hudební studium prvního či druhého stupně. Letos proběhly dva absolventské koncerty, a to 4. a 13. června 2024. Obřadní síň Bílého zámku poskytla šesti absolventům svou hudební náruč a vytvořila nezapomenutelnou atmosféru pro všechny přítomné.

Při prvním koncertě, který se konal 4. června, se představila akordeonistka Karolína Volná a flétnistka Anna Jedličková. Obě absolventky si nejen zahrály sólově, ale také pozvaly své spoluhráče z kapel a souborů, ve kterých účinkují, aby jejich vystoupení byla ještě bohatší a rozmanitější. Předtím než zazněla první sólová skladba, se o  stylový úvod koncertu přičinilo akordeonové duo Karolína Volná a Alena Kadlubiecová se skladbou “V proměnách času” soudobé skladatelky Markéty Laštovičkové. Poté Karolínka sólově  zahrála virtuózní úryvek ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho a také Valčík č. 2 Dimitrije Šostakoviče, kde ukázala své technické zdatnosti, ale především své jedinečné hudební cítění. Anna Jedličková oslnila svou sólovou hrou skladby “Romance” na příčnou flétnu a také se spojila s dalšími členy svého souboru a společně nechali vyniknout nádhernou melodickou linkou skladby Keltský les, která rozezněla celou síň. Poté ještě flétnový soubor okouzlil diváky skladbou Allah Rakha RahmannaMilionář z chatrče a velmi efektním Letem čmeláka Nikolaje Andrejeviče Rimskij – Korsakova. Závěr prvního koncertu patřil Akordeon bandu, který byl krásnou hudební tečkou a nadchl všechny posluchače svou dynamikou a nespoutanou energií.

Druhý koncert se konal 13. června a přinesl stejně bohatý a zajímavý program. Anežka Bambasová a Daniel Žurek na klavír předvedli jak klasické skladby, tak i známé filmové melodie jako je „Amélie z Montmartru“ či  „The Entertainer“. Anastázie Kupčíková svými houslemi vyloudila nádherné tóny Komarovského koncertu č. 2 A dur. Světově známou melodii „Labutě“ od C. Saint-Saense podpořil svým kytarovým doprovodem Antonín Kuběna, čímž vytvořili dokonalou hudební symbiózu. Jáchym Metelka se projevil svým basbarytonovým rejstříkem mladické barvy. Jeho provedení klasických Mozartových árií a „Tam ve hvězdách“ Javerta z muzikálu Bídníci bylo oceněno velkým potleskem. Na závěr koncertu se Jáchym spojil s hostem Apolenkou Víchovou a společně zazpívali známý song Waldemara Matušky a Hany Vondráčkové „To se nikdo nedoví“.

Oba koncerty proběhly v atmosféře, kde zejména rodinní příslušníci a přátelé účinkujících zavzpomínali na začátky studia svých dětí a absolventů. Bylo vidět, jak moc jsou na své děti hrdí, a jak je těší jejich hudební pokroky. Přejeme našim absolventům, aby vše, co v životě dělali, dělali a tvořili s láskou, a aby hudba v jejich dalším životě „hrála“ velkou a významnou roli.

Text: Marta Scholzová a Olga Golhová, foto: Jiří Hajduk a Marta Scholzová